» Dla mediów

Dla mediów


VI Turniej Projektu „Edukacja przez szachy w szkole"

Wraz z zakończenie roku szkolnego dokonaliśmy podsumowania kolejnej edycji projektu "Edukacja przez szachy w szkole", którego Partnerem od początku jest Mokate z prezesem dr. Adamem Mokryszem na czele.

W VI Turnieju Finałowym projektuu Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole” wzięło udział 282 uczniów klas I-III ze szkół podstawowych z całej Polski. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe, bardzo atrakcyjne zestawy nagród, które będą przypominały dzieciom o imprezie. Oprócz szkół warszawskich na turnieju były reprezentowane placówki z Krakowa, Chrzanóowa, Gniezna, Elbląga, Goleniowa czy Bogatyni.

Celem wspieranego przez prezesa Grupy Mokate projektu jest zwiększenie umiejętności matematycznych polskich uczniów. Szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowanie ważnych cech osobowości jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja, szacunek. Realizacja celu rozpoczęła się od uruchomienia pilotażowego wprowadzenia nauczania gry w szachy jako zajęć obowiązkowych w edukacji wczesnoszkolnej w około 70 szkołach podstawowych na terenie całego kraju przez dwa lata, przeszkolenia nauczycieli tych szkół z metodyki nauczania gry w szachy oraz przeprowadzenia wystandaryzowanych badań naukowych na temat ich wpływu na osiągnięcia edukacyjne i rozwój ogólny dzieci.

Tak sformułowana innowacja edukacyjna otrzymała akceptację Ministra Edukacji Narodowej (spotkanie grupy roboczej pod przewodnictwem wiceministra Mirosława Sielatyckiego odbyło się w MEN 09.10.2012). Badania tego rodzaju zostały do tej pory przeprowadzone jedynie w niewielkim zakresie w Polsce (Gorzów Wielkopolski) oraz na świecie (Stany Zjednoczone), pokazały jednak niezwykle pozytywny wpływ królewskiej gry nie tylko na rozwój intelektualny dzieci i młodzieży, ale także społeczny, psychiczny i ogólny. Twórca teorii inteligencji wielorakich, jednej z najpopularniejszych teorii psychologiczno-edukacyjnych naszych czasów amerykański profesor Howard Gardner, właśnie przy pomocy szachów ilustruje możliwości rozwoju dwóch z dziewięciu rodzajów inteligencji człowieka (logiczno-matematyczna i przestrzenna).

Dzięki pomocy firmy MOKATE, zawodnicy i opiekunowie mogli do woli korzystać z czekolady, kawy, herbaty oraz ciasteczek.

 Foto: Materiały organizatora

wstecz

Jesteśmy firmą rodzinną od czterech pokoleń

Fundacja firmy rodzinne Instytut biznesu rodzinnego

Nasze marki

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się.